Můj účetNákupní košíkNová registrace
 
NABÍDKA :

Nabídka diamantů
Vyberte si vlastní diamant
Cena diamantu
Certifikát diamantů

Proč investovat do diamantů ?
Proč nakupovat diamanty u nás?
Čím jsou diamanty jedinečné.


Způsob hodnocení diamantů - 4C
Brus diamantu (Cut)
Čistota diamantu (Clarity)
Barva diamantu (Colour)
Hmotnost diamantu  (Carat)

Přehled stránek
Prodej investičních diamantů
Zlaté Mince - Numismatika
budova Obecního domu
U Prašné brány č. 2
111 21 Praha 1

telefon  : 222 322 122
fax.       : 222 322 244Jsme registrováni
Puncovním úřadem.
Jsme držitelem značky
Česká kvalita.

Čistota diamantu (Clarity)
 

Stupeň čistoty diamantu je určen množstvím v něm obsažených nečistot - cizorodých látek (inkluzí) nebo mechanických poruch (zpravidla prasklin). Nejcennější jsou samozřejmě diamanty zcela čisté, potom cena klesá s množstvím, velikostí a nápadností vnitřních poruch.

Mezi nejčastější inkluze patří krystaly jiných nerostů nebo dalších diamantů, bodové inkluze nebo jejich shluky, štěpné nebo lomné praskliny (pera), vnitřní růstové linie a další. Někdy dochází ke kombinaci více druhů nečistot – například praskliny kolem krystalických inkluzí.

Klasifikace čistoty diamantů a jejich vyznačování v diagramech

 
VVS VS SI I1 I2 I3


Stupeň dle GIA  

Podstupeň

Popis přípustných vad

FL
Flawless
  Diamant neobsahuje žádné vnější ani vnitřní nečistoty nebo nehomogenity viditelné při 10-násobném zvětšení. Pro ověření této čistoty je vhodné použití binokulárního mikroskopu s osvětlením v temném poli.
IF
Internally
flawless
(LC
Loup clean)
  Diamant neobsahuje žádné vnitřní vady viditelné při 10-násobném zvětšení. Pro ověření této čistoty je vhodné použití binokulárního mikroskopu s osvětlením v temném poli.
VVS
Very very
small
inclusions
VVS1 Diamanty obsahují velmi malé inkluze, velmi těžko objevitelné s použitím 10-násobně zvětšující lupy.
Pro ověření této čistoty je vhodné použití binokulárního mikroskopu s osvětlením v temném poli.
VVS
VS
Very small
inclusions
VS1 Velmi malé inkluze, obtížně registrovatelné s použitím 10-násobné zvětšující lupy.
VS2
SI
Small
inclusions
SI1 Malé inkluze snadno objevitelné kvalifikovaným pozorovatelem při použití 10-násobné zvětšující lupy. V některých případech mohou být inkluze viditelné pouhým okem.
SI2
I
Imperfect
(P
Pique)
I1 - P1 Inkluze zpravidla viditelné v broušeném kameni pouhým okem, které nemají negativní vliv na optické vlastnosti nebo soudržnost diamantu.
I2 - P2 Inkluze snadno viditelné v broušeném kameni pouhým okem, mající vliv na optické vlastnosti nebo soudržnost diamantu.
I3 - P3 Rozsáhlé inkluze velmi snadno viditelné v broušeném kameni pouhým okem, ovlivňující optické vlastnosti i soudržnost diamantu.


Obr.3 Kontrola čistoty diamantu lupou s 10-násobným zvětšením 


Nejvyšší čistota diamantu dle HRD je označená „čistý pod lupou" (loupe-clean), pokud  diamant splňuje podmínku absolutní průhlednosti bez inkluzí.Jen velmi vzácně se vyskytne dokonalý diamant; téměř všechny diamanty obsahují drobné kazy a nedokonalosti - například mikroskopické škrábance či stopový výskyt jiných minerálů. Za "bezchybný" se obvykle považuje takový kámen, který při desetinásobném zvětšení nemá žádný vnější ani vnitřní viditelný kaz. Skutečně bezchybné diamanty jsou ovšem neobyčejně vzácné a tomu odpovídá i jejich cena.Obr.1 Příklad inkluze diamantu Obr.2 Umístění, rozměr i typ inkluzí je vždy přesně uveden na certifikátu. 
Diamanty s nižšími stupni čistoty (obvykle stupně I, méně často SI) mohou být dodatečně upravovány pro zlepšení jejich čistoty. Tmavé inkluze nacházející se uvnitř kamene jsou navrtány laserem a potom mohou být chemicky vylouženy a tím zesvětleny. Praskliny vystupující na povrch kamene mohou být vyplňovány speciálním vysoce lomným sklem, které dokáže tyto praskliny do určité míry zamaskovat. Gemologické laboratoře kameny takto upravované zpravidla necertifikují. Pokud je certifikát přesto vydán, měl by obsahovat poznámku "Clarity enhanced" - čistota dodatečně upravena.


Česká numismatika


Tip :
Navštivte i další specializované stránky největšího prodejce investičních komodit v Praze - www.Zlate-Cihly.czNašli jste na této stránce chybu? Napište nám!
Napište nám Vaše návrhy, rady, doporučení!
Hledáte další informace?
 Investiční zlato
Investiční Mince
Investiční Diamanty
Diamanty pro Vás | Cena diamantu | Nabídka diamantů | Certifikace | Aktuality | Mapa stránek | KontaktyRSS | Napište nám | Tisk | Nahoru | Zpět

www.Ceske-Diamanty.cz - Investiční diamanty. Prodej briliantů a značkových českých šperků s diamanty. ©2014 Zlaté Mince - Numismatika