Můj účetNákupní košíkNová registrace
 
NABÍDKA :

Nabídka diamantů
Vyberte si vlastní diamant
Cena diamantu
Certifikát diamantů

Proč investovat do diamantů ?
Proč nakupovat diamanty u nás?
Čím jsou diamanty jedinečné.


Způsob hodnocení diamantů - 4C
Brus diamantu (Cut)
Čistota diamantu (Clarity)
Barva diamantu (Colour)
Hmotnost diamantu  (Carat)

Přehled stránek
Prodej investičních diamantů
Zlaté Mince - Numismatika
budova Obecního domu
U Prašné brány č. 2
111 21 Praha 1

telefon  : 222 322 122
fax.       : 222 322 244Jsme registrováni
Puncovním úřadem.
Jsme držitelem značky
Česká kvalita.

Hmotnost diamantu  (Carat)
 

Pro stanovení hmotnosti diamantů (a většinu jiných drahých kamenů) se používá jednotka metrický karát, zkratkou je ct.

Stanovení hmotnosti se provádí vážením s přesností na tisícinu karátu. Povolená odchylka ve správnosti stanovení hmotnosti je 0,001 ct. Zaokrouhlování se provádí zpravidla na dvě desetinná místa (setiny karátu) a to tak, že devítka na místě tisícin se zaokrouhluje směrem nahoru, ostatní čísla až po osmičku včetně se zaokrouhlují směrem dolů. Je-li na místě tisícin nula, zaokrouhlení není potřebné. Některé gemologické laboratoře (například Česká Gemologická Laboratoř nebo AGS v USA) do certifikátů uvádějí hmotnost na 3 desetinná místa, tedy na tisíciny karátu.

Vzhledem k přesně stanoveným parametrům briliantového brusu lze poměrně přesně určit váhu také změřením základních rozměrů briliantu, tj. průměru (min. ve dvou na sebe kolmých osách) a výšky.

Odhadovaná hmotnost [ct] = (průměr rundisty)2 x výška x 0,0061

 

Jak "velký" je jeden karát?

kulatý briliant
0.25 ct. ~ 4.1 mm
0.50 ct. ~ 5.2 mm
0.75 ct. ~ 5.9 mm
1.00 ct. ~ 6.5 mm
princess
0.010 ct. ~ 1.0 x 1.0 mm
0.050 ct. ~ 2.0 x 2.0 mm
0.155 ct. ~ 3.0 x 3.0 mm
0.250 ct. ~ 3.5 x 3.5 mm
( další info. zde

Hodnota briliantu s rostoucí hmotností neroste lineárně, roste „rychleji“, neboť čím je kámen větší, tím je vzácnější a tedy i dražší. Jeden kámen o hmotnosti 1,0ct stojí více než dva kameny 0,5ct se stejnými ostatními parametry.


Obr.2  Diamanty o váze 1 ct patří k nejoblíbenějším

Největší nalezené diamanty mají i tisíce karátů.  Mezi vůbec nejznámější patří Cullinan zdobící britské korunovační klenoty.

 

 1 ct = 200 mg = 0,2 g = 100 points
 

Obr.1 Karobová semena mají vždy stejnou hmotnost

Termín karát je odvozen už z doby antického světa, kdy obchodníci s drahými kameny a výrobci šperků k jejich vážení používali semena z plodů karobového stromu (lat. Ceratonia siliqua), hebrejsky charuv, arabsky kharoub), u nás dobře známého pod pojmem svatojánský chléb nebo chlebovník. Karobové semeno tak dalo vzniknout názvu karát. Karobová semena se začala používat jako jednotka k vážení diamantů, protože mají shodnou velikost a především i hmotnost, díky čemuž mohla posloužit k ustanovení standardu váhy diamantů a drahých kamenů vůbec. Do začátku 20. století se hodnota jednotky několikrát měnila, metrická hodnota karátu byla mezinárodně uznána v roce 1907 a s celosvětovou platností se používá dodnes.


Česká numismatika


Tip :
Navštivte i další specializované stránky největšího prodejce investičních komodit v Praze - www.Zlate-Cihly.czNašli jste na této stránce chybu? Napište nám!
Napište nám Vaše návrhy, rady, doporučení!
Hledáte další informace?
 Investiční zlato
Investiční Mince
Investiční Diamanty
Diamanty pro Vás | Cena diamantu | Nabídka diamantů | Certifikace | Aktuality | Mapa stránek | KontaktyRSS | Napište nám | Tisk | Nahoru | Zpět

www.Ceske-Diamanty.cz - Investiční diamanty. Prodej briliantů a značkových českých šperků s diamanty. ©2014 Zlaté Mince - Numismatika