Můj účetNákupní košíkNová registrace
 
NABÍDKA :

Nabídka diamantů
Vyberte si vlastní diamant
Cena diamantu
Certifikát diamantů

Proč investovat do diamantů ?
Proč nakupovat diamanty u nás?
Čím jsou diamanty jedinečné.


Způsob hodnocení diamantů - 4C
Brus diamantu (Cut)
Čistota diamantu (Clarity)
Barva diamantu (Colour)
Hmotnost diamantu  (Carat)

Přehled stránek
Prodej investičních diamantů
Zlaté Mince - Numismatika
budova Obecního domu
U Prašné brány č. 2
111 21 Praha 1

telefon  : 222 322 122
fax.       : 222 322 244Jsme registrováni
Puncovním úřadem.
Jsme držitelem značky
Česká kvalita.

Diamantový důl

Diamanty se vyskytují ve vulkanickém tufu, který se podle jihoafrického města Kimberley nazývá „kimberlit“. Vznikaly v hloubkách cca 100 až 200 km a k zemskému povrchu vystoupily ve formě mohutných pňů – těles komínovitého tvaru. Některé neobsahují diamanty vůbec, jiné v koncentracích. Průměrná koncentrace diamantů v kimberlitech se pohybuje mezi 1 – 2 ct na tunu horniny.


Obr.1 Diamantový důl v Jižní Africe

V některých případech ústí diamantové řeky do moří a oceánů. Potom přinášejí s sebou i část transportovaného materiálu, ve kterém jsou obsaženy diamanty. K takovému přínosu diamantů na oceánské pobřeží může docházet v průběhu miliónů let a diamanty v plážových usazeninách mohou dosahovat velmi vysokých koncentrací. Navíc zůstávají zachovány pouze kameny vysoké kvality.

Diamanty se těží buď přímo z kimberlitů, nebo z míst, kde se nahromadily po kratším nebo delším transportu.

V případě těžby z kimberlitů je dobývána matečná hornina spolu s diamanty přímo z kimberlitové trubky. Takovou těžbou vznikají nové krajinné útvary, jako je např. „Big Hole“ – obrovská jáma částečně zaplněná vodou. Vytěžený kimberlit je je umístěn na povrchu na velká plata, která jsou skrápěna vodou, a hornina je vystavena atmosférickým vlivům.

Dochází k rychlému zvětrávání a z rozložené horniny „vypadávají“ krystaly diamantu. Při těžbě z náplavů řek a plážových usazenin je využívána vysoká hustota diamantů a ty jsou rýžovány jako zlato. V některých případech je s úspěchem využíváno vysoké přilnavosti diamantů ke všemu mastnému – diamantonosné sedimenty jsou plaveny přes žlaby potřené tukem. Zatímco zrna běžných minerálů po tuku sklouzávají, diamanty se na mastný povrch přilepí.
 
Obr.2 Těžba z náplavů řek a plážových usazenin


Nejvýznamnější světová ložiska diamantů

Jižní Afrika
Nejslavnější diamantové doly se nacházejí v Jižní Africe, kde také vznikla diamantová horečka na sklonku 19.století. Jižní Afrika však nebyla prvním nalezištěm diamantů. Tím byla Indie a poté Brazílie. Historie jihoafrických diamantů je však zcela nejzajímavější. Příběh diamantů v JAR začíná v roce 1866, kdy si farmář Schalk van Niekerk povšiml v rukách patnáctiletého chlapce ze sousedství třpytivého kamínku. Nabídl, že kámen koupí, ale chlapcova matka se styděla přijmout peníze za obyčejný kámen a jednoduše ho van Niekerkovi darovala. Kámen změnil ještě několikrát majitele, než se zjistilo, že se jedná o diamant, která vážil přes 21 karátů. Kámen dostal jméno Eureka a nyní je vystaven v muzeu v Kimberley.  

Austrálie
Austrálie je největším světovým producentem diamantů drahokamové kvality v současnosti. Nic na tom nemění ani to, že velká část diamantů je nižší kvality (zejména světle hnědé kameny). Ty se zpracovávají pouze v místech s levnou pracovní silou (Indie, Čína, Vietnam) a zasazují se do levných zlatnických výrobků.

Kanada
Nejnověji těženým velkým ložiskem diamantů je důl Ekati ležící na severu Kanady. V roce 1985 nalezli geologové Chuck Fipke a Steward Blusson v po většinu roku zamrzlé severokanadské oblasti Lac de Gras těžké minerály, které indikují přítomnost diamantonosných kimberlitů. Následný podrobný průzkum prokázal přítomnost kimberlitové pně s obsahem diamantů velmi dobré šperkové kvality. Následovala výstavba dolu a v roce 1999 započala těžba. V roce 2000 bylo vytěženo téměř 1,5 miliónů karátů diamantů. Majoritní vlastník, firma BHP Diamonds Inc., uvádí na trh pouze kameny vysoké kvality broušené přímo v Kanadě.

Rusko
Velmi bohatá jsou ruská ložiska diamantů, z nichž největší byla objevena mezi roky 1954 a 1959. Diamantové sopouchy se nacházejí v Jakutské oblasti na Sibiři.


Obr.6 DiamantDiamant je krystalickou formou uhlíku, přetvářenou v podmínkách extrémních teplot a tlaků. Existuje jediné přírodní prostředí, ve kterém mohou diamanty vznikat a to v hloubkách kolem 75 až 120 mil pod povrchem země. Diamant krystalizuje v průběhu sopečných erupcí. Vývoj je nejistý, krystaly se mohou přeměnit ve volné atomy uhlíku, vypařit se do kysličníku uhličitého nebo se změnit v grafit (známý jako tuha v běžných tužkách).


Obr.3 Těžba diamantové horniny

Největší diamantový důl světa Argyle dal světu již neuvěřitelných 135 tun diamantů, tzn. 675 miliónů karátů. Nachází se v severozápadní  Austrálii, v oblasti Kimberley.  


Obr.4 Surové diamanty

Při těžbě z náplavů řek a plážových usazenin je využívána vysoká hustota diamantů, které jsou zde rýžovány podobně jako zlato. V některých případech je ale využíváno vysoké přilnavosti diamantů ke všemu mastnému – sedimenty jsou plaveny přes žlaby potřené tukem. Zatímco zrna ostatních minerálů sklouzávají, diamanty se přilepí.


Obr.5 Formování kimberlitové trubky


Slavným drahokamovým nalezištěm c Čechách je Jizerská louka v Jizerských horách, kde byly dříve nalézány spinely, zlato a hlavně kvalitní safíry. Dnes je zde hledání drahokamů  již přísně zakázáno.

Diamanty byly u nás nalezeny pouze tři a to ve štěrku z Českého středohoří.


Česká numismatika


Tip :
Navštivte i další specializované stránky největšího prodejce investičních komodit v Praze - www.Zlate-Cihly.czNašli jste na této stránce chybu? Napište nám!
Napište nám Vaše návrhy, rady, doporučení!
Hledáte další informace?
 Investiční zlato
Investiční Mince
Investiční Diamanty
Diamanty pro Vás | Cena diamantu | Nabídka diamantů | Certifikace | Aktuality | Mapa stránek | KontaktyRSS | Napište nám | Tisk | Nahoru | Zpět

www.Ceske-Diamanty.cz - Investiční diamanty. Prodej briliantů a značkových českých šperků s diamanty. ©2014 Zlaté Mince - Numismatika