UPOZORNĚNÍ: Během svátků 1.5. a 8.5. máme zavřeno. Více na otevírací doba.
Zlato Mince

Muzeum Českého granátu Třebenice

Základem muzea se stala sbírka zdejšího lékaře, vlastence a buditele MUDr. Václava Paříka. Dnes je expozice v péči města. V muzeu si můžeme granáty nejen prohlédnout, ale přímo před muzeem máme možnost si granáty i sami nasbírat.

Stálá expozice:
- Historie Třebenicka
- Těžba a zpracování českého granátu
- Historické a současné granátové šperky
- Mezi exponáty jsou i šperky poslední velké lásky J. W. Goetha
  Ulriky von Levetzow.
- Mimo jiné zde najdeme i třetí největší český granát vážící 2,642 g.

Otevírací doba
duben, říjen: otevřeno v sobotu a v neděli – 10-16 hod
květen, září: otevřeno denně kromě pondělí – 10-16 hod
červen, červenec, srpen: otevřeno denně kromě pondělí – 9-17 hod

Adresa: Muzeum českého granátu, Loucká, 41113 Třebenice
Tel.: 416 594 695



Národní muzeum v Praze

NM má téměř neznámou historickou sbírku českého granátu. Tento soubor obsahuje přes 800 uměleckých a etnografických památek s výzdobou z českého granátu i jiných granátů (zvláště almandinu, pyralmandinu, vzácně hesonitu) a jejich skelných imitací.

První odborný kurátor sbírky, architekt Jan Koula (1855-1919), začal systematicky nakupovat granátové předměty u pražských starožitníků (Karel Chaura, Otto Morawitz, Leo Popper, Josef Steuer aj.), a prodal muzeu několik historických šperků z vlastní sbírky. Sám také kreslil návrhy na šperk a glyptiku s granátovou výzdobou. V jeho práci pokračoval archeolog a historik umění Karel Guth (1878-1943).

Dále historický šperk darovali pražští zlatníci-vlastenci Karel Rummel, Josef Rudolf Kerlický (1889), klenotníci Čeněk a Vincenc Šeborové (1895), předseda Grémia pražských zlatníků a stříbrníků František Hašek (1908), Antonín Reichelt (1909--10), Václav Vojtěch Bubeníček (do 1891) a dědička jeho závodu Vilma Krameriová (1913). Kolekci 40 prací zlatníka Jana Reimanna darovala z pozůstalosti dcera Luisa Lorenzová-Reimannová (1918). Roku 1899 byla zakoupena kolekce nejstarších prstenů sběratele, advokáta a velkostatkáře Štěpána Emanuela Bergera (1844-1897), zprvu právního zástupce Národního muzea. Ze zrušeného Průmyslového muzea Vojty Náprstka v Praze (1860-1892) byla převedena do Národního muzea kolekce šperků historických i soudobých průmyslových, mj. dary rodin Tyršovy-Fügnerovy, Rottnerovy, zlatníka Ludvíka Pichlera a modely šperků Odborné školy pro zlatníky v Praze. Borovským.

Muzejní sbírka se již tehdy profilovala jako historická a dokumentární, v nejširším měřítku mapující využití granátu v historii a ve hmotné kultuře naší země. Z významné etnografické sbírky šperku německého textilního továrníka JUDr. Eduarda Langera-Schrolla v Broumově (1852-1914) pochází kolekce 240 položek měšťanského a selského šperku s českými granáty, skelnými imitacemi a mincemi. Z pozůstalostí pražské starožitnice a sběratelky Kristiny Šakové (+1970) pochází kolekce šperku 18. až 1. poloviny 20. století. K nejcennějším kompletům patří výstavní kolekce 14 prací předních českých klenotníků na původních podložkách ze Zemské jubilejní výstavy v Praze z roku 1891.

V letech 1960 až 1988 systematickými nákupy šperku 19. až 1. poloviny 20. století z pražských starožitnických obchodů sbírku znásobily kurátorky Zoroslava Drobná a Dagmar Stará. Předměty však zůstaly rozptýleny ve čtyřech depozitářích a většina sbírky neprošla gemologickým určením ani restaurováním až do interdisciplinárního výzkumu v letech 1998-2002. Prováděli jej Dana Stehlíková (uměleckohistorický rozbor a puncovnictví) a Jaroslav Hyršl (gemologie).

Muzeum Českého ráje v Turnově

Nejatraktivnější expozicí muzea je oddělení geologie, paleontologie a mineralogie, dokumentující vývoj neživé přírody Českého ráje. Klenotem této expozice je unikátní systematická sbírka drahých kamenů a ozdobných kamenů z celého světa, která patří k největším v Evropě. Expozice byla nově doplněna interaktivními prvky a videoprojekcí, novinkou jsou také akvária s mořskými živočichy. Na mineralogickou expozici navazuje výstava kamenářství a šperkařství a granátová klenotnice s množstvím historických šperků.

Otevírací doba:
denně kromě pondělí
květen - září 9.00 - 17.00
říjen - duben 9.00 - 16.00
soboty a neděle polední pauza 12.00 - 13.00

Adresa:
Muzeum Českého ráje v Turnově Skálova 71, 511 01 Turnov
Tel: +420 481 322 106
VÍTE, ŽE

Investiční zlato 
Bývalý luteránský kostel v Třebenicích je sídlem Muzea českého granátu.

Investiční zlato

Investiční zlato

Investiční zlato

Investiční zlato

Zlatemince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...