Zlato Mince

Pyrop

Pyrop

Zajímavé je využití pyropů na hledání diamantů v kimberlitech v cizině. Pyrop je typický průvodce diamantů a objevuje se vlastně jako odpadní produkt při těžbě kimberlitu a při rýžování v Jihoafrické republice. Mnohdy se jeho hojná přítomnost stává předběžným vodítkem pro možnost výskytu diamantů.

Investiční zlato

Gemologické vlastnosti

Barva: Jasně červený, červený.
Krystalochem. zařazení: Mg3Al2 [SiO4]3 – nesosilikát, kubický, opticky jednoosý
Tvrdost: 7,25
Hustota: 3,582 (Čistá pyropová složka)
Index lomu: 1,714 (Čistá pyropová složka)
Dvojlom:  -
Čistota: Typ I. Obvykle čistý nebo téměř čistý.

Skupina granátů:

Granáty. vzorec index lomu barva
Pyrop Mg3Al2[SiO4]3 1,714 Jasně červený, tmavočervený
Almandin Fe3Al2[SiO4]3 1,830 Tmavočervený, hnědočervený
Spessartin Mn3Al2[SiO4]3 1,800 Oranžový, oranžově červený
Grossular Ca3Al2[SiO4]3 1,734 Zelený
Odrůda: Hessonit – oranžový, s obsahem Fe.
Andradit Ca3Fe2[SiO4]3 1,887 Tmavočervený.
Odrůda: demantoid – zelenožlutý.
Izomorfní směsi mezi granáty.
Pyrop-Almandin 1,747-1,794
Pyrop-Spessartin 1,740-1,780
Almandin-Spessartin 1,816-1,824
Grossular-Andradit 1,778-1,839
 

Investiční zlato

VÍTE, ŽE

Pyrop (skupina granátů) Krvavě červená barva pyropu je způsobena obsahem železa a chrómu. Vzácně mívá uzavřeniny, jsou-li však přítomny, jsou krystaly zaoblené nebo mají nepravidelné obrysy. Jako všechny granáty i pyrop nemá žádnou štěpnost. Lom je lasturnatý až nerovný.

Výskyt - Pyrop se nalézá ve vyvřelých horninách a v aluviálních uloženinách a může spolu s určitými jinými minerály indikovat přítomnost diamantonosných hornin. Lokality zahrnují Arizonu (USA), Jižní Afriku, Argentinu, Austrálii, Brazílii, Myanmar (Barmu), Skotsko, Švýcarsko a Tanzanii.

Investiční zlato

Název granát pochází z latinského slova „granatus“, které by mohlo být přeloženo jako semenný, což odkazuje k ovoci z malého stromu Punica granatum. Ten roste na Kavkaze v Asii a je známý jako granátové jablko. Mnoho semínek granátového jablka dalo jméno jednomu z nejstarších kamenů v lidské historii a můžeme řici, že jen několik málo kamenů je populárnějších než právě granát.

Název pyrop pochází z řeckého slova pyropos, což znamená ohnivě červený. Švýcarské a jihoafrické pyropy jsou méně červené než kameny z Čech (české granáty), kde pyropové klenoty byly vyráběny před více než 500 lety.

Investiční zlato
Investiční zlato

Granát. Krychlová struktura minerálu.

Investiční zlato

Ohnivě tmavočervená barva granátu vynikne až po vybroušení. Granátový šperk se vyrábí ze zlata nebo stříbra, taky ze speciální slitiny zvané tombak. Ve všech případech působí stejně vznešeně. Tombak je většinou znamením, že šperk z něho vyrobený má znamenitou historii. Jedná se o označení slitiny mědi (84-90%) a zinku (16-10%). Tedy mosazy s větším obsahem mědi. Takto vyrobené šperky používají tzv. carglovou techniku. Granáty jsou vsazeny těsně vedle sebe a pokrývají šperk po celé ploše. V ranném středověku se granát používal k dozdobování různých spon nebo nahrazoval oči všelijakých bytostí, zvířat či lidí

Zlatemince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...