Stříbro. Kov s magickou mocí.
25.12.2011 20:28:04
Stříbro je prastarý průvodce lidské civilizace a v rámci dějin surovin představuje jednu z nejdůležitějších komodit, k nimž se člověk kdy upnul. Jeho třpyt a ušlechtilost fascinovaly už dávné kultury, které je vnímaly jako dar od bohů či symbol měsíčního svitu, a příběh o jeho objevu se v různých koutech světa často proplétá s legendami a bájemi. Představte si dávnou výpravu skupinky lovců a sběračů, kteří v jednom ze skalních kaňonů narazili na zvláštní, lesklé úlomky kamenů, které se oproti všednímu okolnímu světu až magicky blyštěly v měsíčním světle. S fascinací je prozkoumávali, drolili je v rukou, a teprve po čase zjistili, že tato zvláštní substance se po ohřátí mění v tvárný a poddajný kov, který lze formovat do předmětů denní potřeby, ale i do posvátných ozdob. Od této pradávné chvíle se stříbro stalo společníkem lidské kultury a jeho symbolika, užitná hodnota i tajemství získávání se tříbily po dlouhá staletí. A tak, podobně jako se šíří řeči o zázracích, začaly se šířit i zvěsti o kovu, který je sice vzácný, ale přesto o něco dostupnější než jeho nedostižný bratr – zlato. Jenže ten, kdo se jím nechal zlákat, brzy zjistil, že stříbro se umí vytrácet z rudy, ukrývat se v hlubokých žilách země, a než by člověk stříbro náležitě získal, musel projít leckdy i trnitou cestu plnou experimentů a inovací v dolech a hutích.
Přenesme se do starověkého Sumeru a Egypta, kde se alchymie teprve rodila a kde kovy jako stříbro a zlato byly úzce propojeny s kultem nebeských těles. Egypťané považovali zlato za sluneční kov a stříbro spojovali s lunární magií; obě tyto substance se často objevovaly na předmětech určených k rituálům. Existují zmínky o tom, že stříbro bylo ještě vzácnější než zlato, protože staré civilizace znaly i naleziště přírodního zlata (například v Africe či v oblasti Nubie), kdežto stříbro se v čisté podobě vyskytovalo zřídka a muselo se pracně vydobývat z rud, jako je argentit (Ag_2S) nebo chlorargyrit (AgCl). A tak se stříbro stalo předmětem úcty i dobrodružství, protože dobyvatelé se vydávali na daleké cesty, jen aby narazili na bohatá ložiska. Například v Malé Asii, na území dnešního Turecka, se těžila stříbrná ruda už několik tisíc let před naším letopočtem a staří obchodníci vozili cenné stříbrné předměty i do vzdálených oblastí. O stříbru se rovněž vypráví, že staří Egypťané věřili v jeho očistnou moc, a proto jím zdobili sarkofágy některých faraonů. Byli přesvědčeni, že jeho proměnlivý a přesto stále zářivý vzhled pomáhá duši na cestě do říše mrtvých, neboť měsíční stříbro je ochráncem noci a odhání zlé síly. Tato spirituální rovina přežila i do pozdějších kultur a náboženských rituálů, čímž se role stříbra posílila jak v oblasti umění a řemesla, tak v říši mýtů a symbolů.
Zajímavým obdobím v dějinách stříbra byla antika, zejména pak řecká a římská éra. Když se řekne stříbro, mnozí si představí blyštivé mince, tradiční denáry a drachmy, které se staly symbolem obchodu a platební jednotky ve starověkém Středomoří. Řekové a později i Římané rozvinuli těžbu stříbra do nebývalých rozměrů, hlavně v dolech v Attice, Hispánii (dnešní Španělsko) a na území dnešního Balkánu. Zejména španělská ložiska se stala pro římskou říši klíčovým zdrojem bohatství, a to do té míry, že se stříbro stalo pevnou součástí římského hospodářství i kultury. Představte si rušné uličky antického Říma, kde směnárníci šustili měšci plnými stříbrných mincí a kupci nabízeli vzácné látky, koření a umělecké předměty výměnou za tyto drobné plíšky, které na slunci jiskřily jako malé hvězdičky. Pro Římany se stříbro stalo zosobněním důvěry v hodnotu mince a sloužilo jako základ měnového systému, jenž přetrval v různých obměnách mnoho staletí. Literární prameny té doby zmiňují obrovské investice do těžebních technologií a infrastruktury, kdy se za pomoci vody a důmyslných strojů odčerpávala spodní voda a zajišťovala se ventilace hlubokých šachet. Bez těchto inovací by masivní produkce stříbra v římském období vůbec nebyla možná. A zatímco se stříbro stávalo pilířem římské ekonomiky, na palácových hostinách se objevovalo stále luxusnější stříbrné nádobí, stříbrné sošky bohů i přepychové klenoty jako odznak vysokého společenského statusu.
Kolem stříbra se však vždy točila nejen prosperita, ale také vášeň a závist. Když se přesuneme do středověku, objevíme další dramatické kapitoly: v Evropě se stříbro stává strategickou surovinou, po níž prahnou panovníci, šlechta i církev. Za příklad může posloužit kutnohorské stříbro v českých zemích, které se začalo vydatně těžit ve 13. století a během krátké doby katapultovalo české království do centra evropského dění. Legenda praví, že v Kutné Hoře pasáček ovcí objevil stříbrný proutek a přinesl jej na knížecí dvůr. Zpráva o nálezu se rychle rozšířila a brzy se oblast stala rušným stanem hledačů štěstí, učenců i řemeslníků, kteří chtěli využít potenciál této nově vznikající hornické lokality. Během několika desetiletí tu vzniklo jedno z nejvýznamnějších měst střední Evropy, jehož prosperita se zakládala právě na stříbrných dolech. Králové si díky příjmům z Kutné Hory mohli dovolit nákladné stavby, ražbu vlastních mincí (tzv. pražských grošů) a udržovat početná vojska. Stříbro zkrátka pohánělo koloběh moci. Ovšem lákalo i zloděje a nekalé živly, a proto byla horní města často opevněna a v podzemních štolách zavedena přísná pravidla dohledu. Tím se budovalo specifické společenství havířů, kde panovala zvláštní hierarchie a tradovaly se příběhy o štolách vedoucích až do pekla či o skřítcích chránících stříbrné žíly.
Stejně tak v Novém světě, kam Evropa pronikla ve vrcholném středověku a raném novověku, se stříbro stalo jedním z hlavních předmětů dobývání. Legendární doly v Potosí v dnešní Bolívii byly přímo symbolem enormního bohatství, které Španělé ze zámoří odváželi do Evropy. Dobové prameny hovoří o tom, že stříbro z Potosí financovalo řadu evropských válek a velkolepých stavitelských projektů, což vedlo ke zvratům v politických poměrech i vcelku paradoxním ekonomickým problémům, známým jako „španělská inflace“. Španělská koruna totiž záplavu nových stříbrných mincí nezvládla stabilizovat, a tak i tento blyštivý kov přispěl k dějinným zvratům. Pokud bychom však do rudných žil v Potosí nahlédli očima domorodých obyvatel, spatřili bychom spíše obraz lidského utrpení, protože těžba byla extrémně náročná a vyžadovala v podstatě otrockou práci. Hluboké šachty a tunely, kde byl vzduch znečištěn prachem a chemikáliemi, braly lidem zdraví i život. V příběhu stříbra je tak i temná stránka, ve které se zrcadlí morální cena za lesk a bohatství, jímž se kdysi pyšnily šlechtické dvory v Evropě.
Ať už se však stříbro vyskytuje v přírodní podobě, nebo jej člověk získává hutnickými metodami, vždy v sobě nese zvláštní dvojí charakter: je kovem krásy a dekoru, ale také výtečným technickým materiálem. Čistota stříbra je definována ryzostí, měří se v promile a označuje se např. 925/1000 (tzv. sterlingové stříbro). Už od starověku se vědělo, že stříbro má vynikající kujnost a tažnost, což jej předurčuje k výrobě mincí a šperků. Ale dnes víme, že stříbro je navíc vynikající vodič elektřiny a tepla, což jej činí velmi ceněným průmyslovým materiálem. V moderním světě se hojně využívá v elektronice, zejména při výrobě tištěných spojů a kontaktů, kde je důležitá co nejnižší elektrická rezistence. Najdeme ho rovněž v automobilovém průmyslu, v solárních panelech a v řadě inovativních technologií. Fascinující je i jeho antibakteriální účinek – ionty stříbra dokáží narušit buněčné stěny bakterií, což lidé využívali už ve starých civilizacích, když do nádob s vodou vkládali stříbrné mince pro udržení pitnosti vody. Dodnes najdeme stříbro ve zdravotnických potřebách, jako jsou obvazy napuštěné stříbrnými částicemi, které pomáhají předcházet infekcím. Naopak stříbro v potravinářství a kosmetice se stalo námětem sporů: někteří tvrdí, že stříbrné nanočástice mohou při nesprávném použití poškodit lidský organismus, jiní poukazují na dlouhou tradici bezpečného užívání kovového stříbra, pokud je dávkováno přiměřeně. V každém případě nelze ignorovat všestranné praktické využití, které činí stříbro naší civilizaci tak užitečným a současně umělecky působivým.
Díky svému jedinečnému vzhledu a kovovému lesku, který je sice o něco méně intenzivní než u zlata, ale přesto působivý, se stříbro také stalo výrazným prvkem v umění a šperkařství. Staří řemeslníci se naučili zpracovávat stříbro rozličnými technikami, od tepání a rytí až po filigrán, což je velmi jemná metoda, při níž se ze stříbrného drátu tvoří složité ornamenty. Lze si představit středověkého mistra zlatníka, jak sedí u malé kovadlinky a trpělivě spojuje drobné stříbrné nitky, aby vznikl přepychový náhrdelník, jehož hodnota spočívala nejen v ceně kovu, ale zejména v umu a množství času, který do něj řemeslník vložil. Zpracování stříbra dosáhlo neuvěřitelné úrovně i ve vzdálených koutech světa, například v Japonsku, kde mistr kovář, známý spíše pro zpracování samurajských mečů, mohl zároveň vytvářet stříbrné tepané doplňky pro ozdobu mečů (tzv. menuki) nebo pro další ceremoniální výbavu. V islámském umění bychom našli příklady stříbrných misek a konvic zdobených kaligrafickými motivy. A v Indii se stříbro často kombinuje s drahými kameny a smalty, čímž vznikají skutečně okázalé a bohaté šperky. Celá tato starodávná tradice přetrvává dodnes, byť mnohde v modernizované podobě.
Ve chvíli, kdy se na přelomu 19. a 20. století prudce rozvíjely vědecké a technologické obory, přišlo stříbro ke slovu i v nových oblastech. Například fotografický průmysl byl dlouhá léta závislý na citlivosti stříbrných solí vůči světlu. Fotochemický proces, který umožňoval zachytit obraz na fotografický film, stál na reakcích sloučenin stříbra, konkrétně bromidu či jodidu stříbrného. Miliony černobílých fotografií, které dnes považujeme za neocenitelné historické prameny, tedy vznikly díky této jedinečné chemické vlastnosti. Vyprávět příběh stříbra ve fotografii znamená vyprávět příběh o tom, jak lidstvo poprvé dokázalo systematicky uchovávat obrazy světa kolem sebe. Bez stříbra by slavní fotografové 19. a 20. století, jako Ansel Adams nebo Henri Cartier-Bresson, byli ochuzeni o klíčový nástroj zachycení reality a emotivních momentů. A podobných příkladů, kde stříbro figuruje v nečekané roli, bychom našli bezpočet. Dokonce i v době kosmických letů a elektronických vynálezů zůstává stříbro nepominutelným kovem, který se jen tak nevytratí, protože jeho vlastnosti jsou pro lidské snažení stále nesmírně cenné.
Začněme si však všímat, že příběh stříbra má i svou kulturní a duchovní rovinu, která prolíná všemi epochami a stává se ideovým pozadím pro řadu legend. Již zmíněné spojení stříbra s Měsícem provází lidstvo od antických dob. V astrologii se stříbro přisuzuje bohyni Artemis (Dianě), která je pro Řeky zosobněním Měsíce, panenství a lovu, a stříbro je tudíž považováno za symbol čistoty a ochránce žen. V křesťanské symbolice se stříbro pojí s ctnostmi, s postavou Panny Marie, případně se stříbrným svatostánkem v některých kostelech. V magických rituálech stříbro často figuruje jako kov na odhánění zlých sil, a proto se například traduje, že vlkodlak může být zabit jedině stříbrnou kulkou. Tyto pověry, sice čistě folklorní, nicméně zasazují stříbro do kontextu mystiky, kde je považováno za prostředníka mezi světem lidí a záhadnými sférami. Je až překvapivé, jak se napříč různými kulturami setkáváme stále dokola s motivem stříbra jako kovu noci, který dokáže chránit před temnými bytostmi nebo je přinejmenším symbolicky zbavit jejich moci. Představme si potulného alchymistu z 16. století, který se svíčkou v ruce a stříbrnou nádobkou v brašně obchází vesnice a nabízí lidem lektvary, jež mají zahnat noční můry. Kolik pravdy se v tom skrývalo, je věc jiná, ale stříbro se pro takové příběhy vždy hodilo jako nositel tajemství.
Navzdory tomu, že stříbro ve 20. století ztratilo význam v roli hlavní světové měny (zlato i stříbro byly pozvolna vytlačeny papírovými bankovkami a následně elektronickým oběhem peněz), nepřestalo být strategickou surovinou. Početné doly po celém světě, ať už v Jižní Americe, Severní Americe, Austrálii či v Asii, neustále těží tuny stříbra ročně. Jeho ceny na komoditních burzách kolísají v závislosti na průmyslové poptávce i spekulacích investorů. Někdy je stříbro považováno za „chudého bratra zlata“, jindy za bezpečný přístav pro investice v dobách ekonomické nejistoty. Nahlédneme-li do světa moderní těžby, spatříme obrovské povrchové i hlubinné doly, moderní těžební stroje, použití chemie, jako je kyanidové loužení pro oddělení stříbra od jiných prvků, a složité ekologické otázky týkající se nakládání s toxickými odpady. Stříbro zůstává předmětem sporů mezi zastánci intenzivní těžby, která přináší zisk a pracovní místa, a ochránci přírody, upozorňujícími na důsledky devastace krajiny. Z příběhu stříbra tak nevyprchává drama: na jedné straně čistý, lesklý kov, symbol kultury, umění a pokroku, na straně druhé konflikty o přírodu a lidské zdraví.
A když se poohlédneme za všemi těmi staletími, během nichž stříbro neopustilo hlavní scénu dějin, můžeme si povšimnout, jak je jeho role univerzální a proměnlivá. Stříbro sloužilo za platidlo, zdobilo korunovační klenoty, pomáhalo zachraňovat životy v podobě lékařských nástrojů a antiseptických obvazů, otiskovalo svět kolem nás na fotografických snímcích a proniklo i do moderních laboratorních metod, jako je například rentgenová detekce, která se neobešla bez stříbrných filmů. Zároveň se však stříbro stálo motivem pro romantické pověsti, katalyzátorem obchodu a vojenství a také nositelem lidské chamtivosti i tvořivosti. V každém rytém přívěsku nebo ražené minci můžeme vyčíst odraz konkrétní doby, do které patří, protože právě stříbro velmi dobře ukazuje nejen pokrok řemesel, ale i kulturní proměny a vkus společnosti.
Ač se to může zdát neuvěřitelné, ani ve 21. století stříbro neztrácí na významu. Někdo by mohl říct, že časy stříbrných příborů a pamětních mincí jsou pryč, ale pravda je taková, že stříbro nachází nové a nové uplatnění. Kromě elektroniky, kde je nepostradatelné jako mimořádně kvalitní vodič, se využívá také v nanotechnologiích pro své antibakteriální vlastnosti. Stříbrná nanočástice se vkládají do filtrů čističek vody, do tkanin, aby zabraňovaly tvorbě pachů, a dokonce se zkoumají i terapeutické účinky stříbra v medicíně. Technologie 3D tisku pracuje s kovovými prášky, mezi nimiž se stále častěji objevuje i stříbro, což rozšiřuje možnosti výroby různých součástek s detailními strukturami. Zároveň rostou obavy ohledně recyklace stříbra z elektronického odpadu – stříbro, i když se jedná o relativně malá množství v každém zařízení, se ve velkém globálním měřítku hromadí v nepoužitelných skládkách. Nadějí jsou ovšem pokročilé recyklační postupy, které se snaží pomocí chemických a fyzikálních metod stříbro z elektroniky či jiných zdrojů znovu získat. Díky tomu se příběh stříbra vytrvale posouvá vpřed, od starověkých rituálů až k modernímu inženýrství, od symbolu Měsíce až k supervodivým součástkám budoucnosti.
A tak, pokud bychom si mohli sednout na pomyslný stříbrný trůn a ohlédnout se za dějinami tohoto kovu, spatřili bychom nekonečné horizonty lidské tvořivosti, tužeb, triumfů i proher. Viděli bychom, jak se se stříbrem obchodovalo na tržištích Babylonu a Athén, jak se o něm rokovalo v komnatách římských císařů, jak se jím honosily šlechtické dvory středověké Evropy, a jak jej novodobí dobrodruzi hledali v hlubokých lesích a horách Ameriky. A stejně tak bychom viděli laboratoře a dílny, kde chemik nebo technik zkoumá stříbrné slitiny, testuje jejich odolnost, tepelnou vodivost či schopnost vést elektrický proud. Příběh stříbra není jen pouhým popisem jednoho minerálu s chemickou značkou Ag, ale je svědectvím o lidské schopnosti nacházet v přírodě nejen krásu, ale i užitečnost, a zároveň se ptát, zda za tento dar neplatíme příliš vysokou daň v podobě společenských konfliktů a ekologických dopadů. Nakonec, stříbro se pojí i s nadějí, že pokud najdeme rozumnou rovnováhu mezi technickým pokrokem a ohleduplností k přírodě, bude nás tento kov provázet bez nutnosti otevírat cestu nekonečnému ničení. Je to naděje, která nás spojuje s našimi předky, kteří v jeskyních za měsíčního svitu objevili první lesklé úlomky, jež daly vzniknout dlouhé a pestré historii jedinečného stříbrného světa.
Zdroje (5 nejhodnotnějších):
- Greenwood, N. N.; Earnshaw, A.: Chemistry of the Elements. Oxford: Butterworth-Heinemann.
- The Cambridge History of Latin America: Colonial Period – kapitoly věnované těžbě stříbra v Potosí.
- Spufford, P.: Money and its Use in Medieval Europe. Cambridge University Press.
- Kroupa, A.; Šrein, V.: Kutnohorský hornický region a stříbrné doly. Muzeum stříbra v Kutné Hoře, odborné publikace.
- Mindat.org – mezinárodní online databáze minerálů.
Další příspěvky:
Léčivá síla růženínu |
Příběh 4C |
Stříbro. Kov s magickou mocí. |
Zlato. Magie skutečných hodnot. |
Drahokamy - 100 nejcennějších drahých kamenů |
› Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
‹ klávesa šipka vlevo listuje zpět v e-mail zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.