Země
02.01.2010 1:12:04
Země, naše modrá planeta obíhající kolem Slunce, je jedním z nejpozoruhodnějších objektů v celé sluneční soustavě, a to nejen pro svou polohu, ale především pro život, který na ní bují v nesčetných podobách. Kdybychom si představili neuvěřitelnou časovou osu od vzniku vesmíru až do současnosti, spatřili bychom počátek tohoto příběhu v okamžiku, kdy se v nekonečném kosmu začaly shlukovat částice prachu a plynu a postupně formovat hvězdy i planety. Kdysi dávno, asi před 4,6 miliardami let, se z protoplanetárního disku kolem mladého Slunce začaly vytvářet zárodky budoucích planet. Jedním z těchto zárodků byla i Země – nejprve jen shluk žhavé a nehostinné horniny, který se musel dlouhé miliony let zbavovat přebytečné energie a ochlazovat na povrchu, aby se proměnil v útvar s pevnou kůrou, mezi níž se sbírala voda unikající z vulkánů a dopadající z kometárních i planetárních úlomků. Mohlo to vypadat jako chaotický a nepřívětivý proces, v němž se do srážek nejrůznějších objektů zároveň přimíchala i obrovská kolize s tělesem o velikosti Marsu, jemuž dnes říkáme Theia. Tato kolize v raném období vývoje způsobila nejen vyvržení ohromného množství materiálu, který zůstal gravitačně vázán na Zemi a později se zformoval do podoby Měsíce, ale také pomohla Zemi ustálit její rotační osu. Tím začal příběh planety, která navzdory brutálnímu zrození později poskytla útočiště životu v celé jeho škále – od drobných jednobuněčných organismů až po bytosti, které by jednou byly schopné nahlížet za obzory a pokoušet se porozumět vesmírným zákonům.
Během následujících stamilionů let se povrch Země postupně měnil, chladl a začal se utvářet první oceán. Obrovské množství sopečné činnosti chrlilo plyny do ovzduší, čímž se postupně formovala prastará atmosféra, jež se jen velmi pomalu přibližovala svým složením k té dnešní. Voda, k níž se dostávaly rozpuštěné minerály, se stala kolébkou prvních buněčných organismů. Odborníci se shodují, že k formování života patrně došlo v hlubokomořských hydrotermálních průduších, kde z nitra Země proudily horké plyny a chemikálie, jež se staly prvním stavebním materiálem životních struktur. Z takových jednoduchých předchůdců se pak vyvinuly prokaryotní buňky, jednobuněčné organismy, které dokázaly velmi efektivně využít chemických reakcí ve vodním prostředí. Právě tyto organismy začaly před zhruba 3,5 miliardami let vytvářet skromné biospolečenství, ačkoli ještě neexistoval volný kyslík v atmosféře. Další klíčový zvrat nastal, když se mezi ranými mikroby prosadily organismy schopné fotosyntézy – tedy přeměny sluneční energie za vzniku chemických látek a uvolňování kyslíku do ovzduší. Kyslík se postupně hromadil a vytvářel ozónovou vrstvu, která začala chránit povrch Země před nebezpečným ultrafialovým zářením z vesmíru. Touto etapou se otevřela cesta pro komplexnější formy života, které se mohly rozšířit do dalších prostředí, a tak se příběh života na Zemi začal větvit do nekonečných směrů.
Když se pohroužíme do prekambria, časového úseku zahrnujícího první čtyři miliardy let historie Země, nalezneme tam jen drobné stopy nejstarších hornin a fosilií. Je to doba, o níž panuje stále hodně nejasností, protože geologické pochody, jako je desková tektonika, sopečná činnost a eroze, setřely značnou část původních záznamů. Přesto se vědcům daří nacházet fosilní pozůstatky velmi starých mikroorganismů v takzvaných stromatolitech, které lze považovat za primitivní kolonie sinic a bakterií. Časem se z těchto jednoduchých buněk vyvinuly složitější eukaryotní buňky s jádrem, které daly vznik mnohobuněčným organismům. Kolem 600 milionů let zpátky, tedy na sklonku tohoto dlouhého prekambrického období, už v mořích žily rozmanité formy organismů, jež se později dramaticky rozvíjely a diverzifikovaly během takzvané kambrické exploze. Během kambria se objevila většina hlavních živočišných kmenů, jejichž potomci se rozšířili do všech vodních prostředí a postupně pronikli i na souš. Další éry, jako ordovik, silur, devon či karbon, přinesly výrazné změny v podobě uspořádání kontinentů, klimatu i nárůstu biodiverzity, a tak se naše planeta stala domovem pro rostliny, členovce, plazy, obojživelníky i další obrovská společenstva. Představme si teď, že bychom se na tu pestrou mozaiku dívali jako nezaujatí pozorovatelé: viděli bychom, jak dojde k masivním vymíráním, jak se příroda opakovaně zkouší zvednout z krize a vytváří zcela nové větve života. Tato obrovská dramata se odehrávala v měřítku statisíců až milionů let a ovlivňovala běh evoluce někdy neodvolatelným způsobem.
Jedno z nejznámějších hromadných vymírání nastalo na konci permského období, asi před 252 miliony let. Tato katastrofa vyhubila přes 90 % všech mořských druhů a výrazně zasáhla i živočichy na souši, čímž se otevřel prostor pro nástup dinosaurů, kteří dominovali následujícímu triasu, juře a křídě. Tento dinosauří věk trval více než 160 milionů let, zatímco naše lidské dějiny tvoří jen nepatrný zlomek té doby. Hrozivý dopad vesmírného tělesa na konci křídy před 66 miliony let přinesl zlom, který zlikvidoval velké dinosaury a řadu dalších druhů. Ovšem z popela této katastrofy se objevila velká příležitost pro savce, kteří do té doby žili spíše skrytě a v menších formách. Postupem času některé linie savců nabraly impozantní rozměry, jiné se specializovaly na stromy, a další, například velcí kopytníci, ovládly rozlehlé travnaté pláně. Všechny tyto změny byly úzce spjaty s pohyby kontinentů, s klimatem, se vzájemnými ekologickými tlaky mezi druhy a se složitým mechanismem přírodního výběru. Takto lze vnímat Zemi jako obrovské jeviště, kde se přesouvají kulisy v podobě kontinentálních mas, mění se chemické složení oceánů a atmosféry a do toho neustále zasahují rytmy oběžné dráhy kolem Slunce i občasné katastrofy vesmírného charakteru, jako jsou dopady asteroidů nebo globální erupce sopek. Země v každém okamžiku přetvářela příběh života – a život zase postupně začal ovlivňovat tvář Země.
Celá geologická historie planety je zrcadlem vytrvalé deskové tektoniky, což je proces, který na Zemi nemá (pokud víme) obdoby na žádném jiném tělese sluneční soustavy. Vyhřáté nitro Země způsobuje pomalý, ale plynulý pohyb litosférických desek, které se rozestupují, narážejí do sebe a přetvářejí podobu kontinentů a oceánů. Tento koloběh je zásadní i pro koloběh prvků, zejména oxidu uhličitého, který se ukládá v horninách a pak zase uvolňuje sopečnou činností. Podobné mechanismy pomohly Zemi udržet příznivé klima pro život po miliardy let, byť došlo k několika výrazným výkyvům, jako byly doby ledové, během nichž velká část povrchu zamrzla, či naopak horká období, kdy se pralesy rozprostíraly až k polárním kruhům. Podobné zvraty často drtily existující ekosystémy, avšak příroda pokaždé dokázala znovu vykvést. V tomto ohledu je Země pozoruhodně stabilní, a to díky své velikosti, přiměřené vzdálenosti od Slunce, existenci magnetického pole chránícího povrch před nabitými částicemi a mnoha dalším faktorům. Celý ten systém funguje jako vyvážená soustava, kde se geologie, hydrologie, atmosférické jevy a biologie prolínají a podporují v obdivuhodné harmonii.
V rámci posledních několika milionů let, konkrétně v období čtvrtohor, prošla Země mnoha střídavými cykly ledových a meziledových dob. Tato doba ledová, v níž dosud žijeme, je charakterizována občasným rozšiřováním a ústupem ledovců v oblasti pólů a na vrcholcích hor. V těchto podmínkách se vyvinul rod Homo, který nakonec dospěl k druhu Homo sapiens. Měli bychom si představit, jak naši předkové před desítkami tisíc let prožívali putování krajinou, která byla zčásti pokrytá ledem, zčásti savanami nebo hustými lesy, a při svém hledání potravy a bezpečí navázali pestrou interakci s přírodou a zvířaty. Přibližně před 12 tisíci lety, když skončila poslední velká doba ledová a klima se stalo mírnějším, se člověk pustil do zemědělství a tím odstartoval novou éru, v níž stále žijeme. Z původních lovců a sběračů se stali usedlí pěstitelé, kteří postupně ovládli většinu úrodných nížin, postavili první města a začali měnit krajinu ve velkém. Tento proces trvá v podstatě dodnes a je jedním z nejdynamičtějších jevů v dějinách Země, neboť nikdy předtím živý organismus nedosáhl takové moci nad prostředím, které mu dalo vzniknout. Člověk se stal významným geologickým činitelem, který už nespoléhá jen na přírodu, ale do značné míry ji ohýbá podle svých potřeb. Odklonil řeky, kácí pralesy, těží suroviny z nejhlubších vrstev, manipuluje s atmosférou, a to vše v ohromné rychlosti, která je z hlediska geologického času skutečnou bouří změn.
Naše planeta reaguje na tento nápor různými způsoby. Když se na oběžnou dráhu podíváme z kosmické perspektivy, spatříme Zemi jako kouli jasně modré a bílé barvy, zahalenou do oblačných vírů a proudů. Právě v těchto vrstvách vzduchu a vodních par se odráží klimatické podmínky, jež nás ovlivňují. Jsme svědky zvyšování koncentrací skleníkových plynů, způsobeného spalováním fosilních paliv a dalšími činnostmi. Vidíme, jak ledovce ustupují a hladina oceánů se pozvolna zvedá. Sledujeme i to, jak se oceány oteplují, což ohrožuje mnoho mořských ekosystémů včetně korálových útesů. Vzpomínka na historii Země nám však říká, že planeta se už dříve setkávala s obdobnými, ba i dramatičtějšími výkyvy. Liší se hlavně rychlost, s níž k nim nyní dochází, a skutečnost, že za ni neseme jako lidstvo odpovědnost. Dnes je v našich rukou rozhodnutí, zda najdeme nový druh rovnováhy, který umožní zachovat funkčnost ekosystémů a zároveň uspokojit potřeby rostoucí lidské populace. Země má ohromnou kapacitu regenerace, ale zároveň není nevyčerpatelná. Jsme-li si toho vědomi, může to vést k úsilí o udržitelný vztah mezi člověkem a přírodou.
Země se ovšem neomezuje jen na povrchu: její nitro je rozbouřeným světem vysokých tlaků, žhavého pláště a pevného železného jádra. Magma proudí ve spodních vrstvách, stoupá podél tektonických zlomů a dává vzniknout sopečným řetězcům, které formují ostrovy, pohoří i rozsáhlé plošiny. V jádru Země se generuje geomagnetické pole, bez něhož by atmosféra a povrch planety byly vystaveny drtivému působení solárního větru. Tato obří dynamo pomáhá chránit život před kosmickým zářením, a dalo by se říct, že je to další klíčový faktor planety, která je zjevně navržena tak, aby udržela bohaté formy života. Za miliardy let, kdybychom popustili uzdu fantazii, se jednou Země může stát pustým kamenem, až Slunce vyčerpá své palivo a zvětší se do fáze rudého obra. Ovšem do té doby zbývá v kosmickém měřítku ještě značné množství času, během něhož mohou proběhnout další klíčové transformace, včetně případné migrace lidstva k jiným světům. Jisté je, že z pohledu vesmíru je Země unikátním experimentem spojení geologických, chemických a biologických pochodů, které daly vznik nejrůznějším podobám života, jaký dosud známe.
V dobách moderní vědy a techniky se lidem podařilo podstatně rozšířit své znalosti o planetě. Každým dnem přibývají nová data z družic, hlubokomořských ponorů, vrtů v litosféře či z laboratoří, jež analyzují chemické složení hornin. Vznikají díky tomu detailní modely klimatických změn, analýzy vývoje ekosystémů, výpočty ohledně energetické bilance planety i výhledy, co by mohlo nastat v příštích desetiletích a staletích. Přestože lidstvo stále tíhne k tomu využívat přírodní zdroje pro svou prosperitu, stejně jako v minulosti, je teď zároveň mnohem citlivější ke škodám, které způsobuje. Již chápeme, že rovnováha mezi seboustačností planety a lidskými zásahy je křehká a že by bylo nebezpečné ji dále vychylovat. Znamená to také, že různé národy a komunity hledají cestu k dohodám a regulacím, jež by zajistily dlouhodobou udržitelnost. Je to zápas o hodnoty, o technologie, o zvyky, o politickou vůli i o osobní odpovědnost každého z nás. A v tomto boji je spousta nejistot, neboť budoucnost není vytesána do kamene. Země jako entita si s námi poradí v tom smyslu, že ona bude existovat dál, ať už s námi, nebo bez nás. Otázkou zůstává, jestli lidská civilizace najde způsob, jak se s tímto vědomím vyrovnat.
Jsme tak svědky vyvrcholení příběhu, v němž se planeta Země stala nejen domovem života, ale i kolébkou uvědomělého druhu, který dokáže nahlížet na svět kriticky a vědomě jej přetvářet. Některé dávné civilizace pohlížely na Zemi jako na mateřskou bohyni a uctívaly ji prostřednictvím rituálů a mytologických příběhů. Mnozí lidé se dodnes obracejí k přírodě s úctou, vidí v ní zrcadlo kosmických zákonů a zdroj moudrosti, který nám ukazuje, jak složité a křehké je uspořádání života. A tak zde nepozorujeme jen hromadu fyzikálních a geologických faktů, nýbrž i prastarou tradici lidské imaginace, v níž je Země vnímána jako živý a dýchající organismus. Už odedávna se lidé snažili proniknout pod povrch věcí a pochopit hlubší smysl řádu, v němž se střídá den a noc, roční období, který umožňuje klíčení semen a který vrací život zpět, jakmile skončí zima. Díky těmto úvahám jsme se postupně dopracovali nejen k vědě a technice, ale také k filozofii, náboženství a umění – všechny tyto obory jsou v podstatě způsoby, jak interpretovat a prožívat skutečnost, že jsme dětmi Země.
Dnešní pohled na naši planetu je tedy mnohovrstevnatý. Na jedné straně můžeme abstrahovat a zkoumat její chemické složení, fyzikální procesy či bilanci záření. Na straně druhé pociťujeme silný emocionální vztah k místu, odkud pochází naše vlastní existence. Když pohlédneme k nebi, vidíme hvězdy – a mezi nimi jsme nyní schopni objevit tisíce exoplanet, přičemž některé z nich mohou být podobné Zemi. V této explozivní éře objevů si stále více uvědomujeme hodnotu naší planety jako unikátního příkladu světů, kde se život opravdu uchytil. Je to příběh, který je plný zvratů, náhod, dlouhodobých procesů, ale také neskutečné houževnatosti. Pravděpodobnost, že by se ve stejném rozsahu a komplexitě život vyvinul na mnoha jiných místech, zůstává diskutabilní. A proto je pochopení Země a její ochrana možná důležitějším úkolem, než kdy dříve. Ukazuje se, že jsme schopni planetu ohrozit – a spolu s ní i sami sebe. Tento moment uvědomění patří k nejdůležitějším milníkům lidské historie.
Pokud bychom měli shrnout příběh Země, pak je to příběh o nepředstavitelných změnách probíhajících v obrovském časovém měřítku, o střídání ledových dob a teplých intermezi, o kolizích kosmických těles, o sopečných erupcích, pohybu kontinentů a následných evolučních vlnách, které opakovaně zaplavují moře i pevninu. Je to příběh, v němž se od prvních jednoduchých buněk přes rostliny, dinosaury, savce a hominidy až po dnešního člověka vše spojuje do ohromné sítě bytostí, které jsou navzájem provázány chemickými, biologickými a energetickými vztahy. A je to i příběh geologické stability i proměnlivosti, která z této planety dělá dynamický systém, neustále se rodící z nitra a přetvářený povětrnostními vlivy a organismy na povrchu. My všichni jsme součástí této složité hry, která pokračuje a která si žádá porozumění, odpovědnost, ale také pokoru.
V konečném důsledku Země představuje cosi mnohem víc než jen kus skály obklopený vodou. Je to domov, jedinečné stanoviště, v němž naše vědomí do značné míry spatřilo svůj odraz v živé přírodě a učilo se z ní. Ať už zkoumáme sopečné průduchy na dně oceánů, nebo studujeme ledovcová jádra z Antarktidy, vždy se vracíme ke stejnému údivu nad tím, jak složitý a svým způsobem laskavý může být kosmický řád, když dovolí, aby se miliony druhů organismů proměnily v pestrobarevný a komplexní geobiologický systém. Tato vzácnost naší planety – v kontextu sluneční soustavy i širšího vesmíru – nám dává důvod pečovat o ni co nejzodpovědněji. Pokud si tuto hodnotu uvědomíme, můžeme mít naději, že příběh Země se bude vyvíjet směrem, který zachová pestrost života i výjimečnost pro budoucí generace. Země zůstává cestovatelem v nekonečném prostoru, provází ji Měsíc, který stabilizuje její rotaci, a Slunce, jež ji zásobuje energií. Všechny její cykly – od sezón až po tektonické pohyby – jsou součástí širšího kosmického řádu. A právě díky tomuto řádu jsme schopni si uvědomovat sami sebe a říkat si: jsme doma, na Zemi, a z tohoto domova vychází naše minulost i možná budoucnost.
Zdroje (5 nejhodnotnějších):
- Dalrymple, G. Brent: The Age of the Earth – detailní studie geologického stáří Země na základě radiometrických metod.
- Stanley, Steven M.: Earth System History – komplexní přehled geologické a biologické evoluce planety.
- Fortey, Richard: Země – putování životem od jeho počátku až po současnost; populárně-vědecká kniha o geologii, evoluci a biodiverzitě.
- Lenton, Timothy M., Watson, Andrew J.: Revolutions that Made the Earth – analýza klíčových momentů, jež formovaly Zemi a vytvořily podmínky pro vývoj složitého života.
- The Cambridge Encyclopedia of Earth Sciences (red. Douglas, J. A.): široký vědecký přehled všech základních oblastí geologie, geofyziky a paleobiologie.
Další příspěvky:
Golem |
Oheň |
Země |
Vítr |
Proud |
› Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
‹ klávesa šipka vlevo listuje zpět v e-mail zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.