UPOZORNĚNÍ: Během svátků 1.5. a 8.5. máme zavřeno. Více na otevírací doba.
Zlato Mince

Diamantové burzy

Obchodování s diamanty probíhá na diamantových burzách nebo v menších obchodních klubech. V současné době je na světě celkem 28 diamantových burz. Nejvýznamnějším střediskem obchodu s diamanty je Ramat-Gan v Izraeli, tvořen čtyřmi výškovými budovami, kde sídlí několik stovek diamantových korporací, banky zajišťující finanční podporu obchodů a specializovaní dopravci. Patří sem i nejstarší diamantová burza na světě Beurs voor Diamanthandel v Antverpách a také známé finanční centrum New York. Roční obraty těchto center obchodu s diamanty se počítají v řádech miliard dolarů.

Diamantová burza Antverpy


Obr.1 Diamantová burza Antverpy

V Antverpách sídlí hned čtyři světové burzy s diamanty. Vedle již zmíněné Beurs voor Diamanthandel je to i významnější Vrije Diamanthandel. Spolu mají více než 2000 členů. Nachází se zde na 1500 firem, které se broušením nebo obchodem s diamanty zabývají. Centrum světového obchodu s diamanty se nachází ve zdejší židovské čtvrti.

Beurs voor Diamanthandel Pelikaansstraat 78 - 2018 Antwerp
Vrije Diamanthandel Pelikaansstraat 62 - 2018 Antwerp
Antwerpsche Diamantkring Hoveniersstraat 2 - 2018 Antwerp
Diamantclub van Antwerpen Pelikaansstraat 62 - 2018 Antwerpen
  Diamantová burza Dubai


Obr.2 Diamantová burza Dubai

Dubai Diamond Exchange (DDE) je první diamantovou burzou v arabském světě, která je členem World Federation of Diamond Bourses (WFDB). Burza má vlastní laboratoř hodnotící diamanty a zajímavostí je i její vlastní patentovaný brus - Dubai Cut diamond který má 99 faset. Burza v Dubaji spadá pod The Dubai Multi Commodities Centre (DMCC). V první polovině roku 2007 prodala tato burza broušené diamanty v celkové ceně 2.24 miliard $. Sídlem této burzy a burzy perel je mrakodrap Almas Tower. Almaz znamená v arabské řeči "Diamant".

VÍTE, ŽE



Autorem známého velkoobchodního ceníku diamantů Rapaport Diamond Reportu je americký podnikatel Martin Rapaport. Martin Rapaport je členem World Diamond Council. Je zároveň jeden z iniciátorů Kimberleyského procesu. Každoročně hostí v New Yorku oborové fórum pod názvem Rapaport International Diamond Conference.

Rapaport Prices List vytvořil v roce 1978. Tento ceník publikovaný od konce sedmdesátých let se stal standardem pro stanovení velkoobchodní ceny broušených diamantů.

Více o ceně diamantů ...

 

Obchod s diamanty

Investiční zlato

Základem obchodu s diamanty je diamantová surovina. To si uvědomovalo už na sklonu 19. století na místě nejvydatnějších diamantových dolů v Jižní Africe několik dobrodruhů. Největší boj o ovládnutí obchodu s diamantovou surovinou však nakonec mezi sebou svedli dva nejschopnější – Barney Barnato a Cecil Rhodes. Oba se snažili skoupit co nejvíce akcií diamantových dolů. Vítězství patřilo Rhodesovi a jeho společnosti De Beers Consolidated Mines, Ltd. Cecil Rhodes se stal později politikem a premiérem Kapské oblasti, jeho jménem byl nazván i jihoafrický stát Rhodésie (dnes Zimbabwe). De Beers je dodnes nejvýznamnějším hráčem na trhu diamantové suroviny. Tato společnost přímo těží nebo má výhradní právo na nákup u přibližně šedesáti procent těžených kamenů na celém světě.

Dceřiná firma De Beers – Diamond Trading Company – sídlící v Londýně prodává diamantovou surovinu vybraným zákazníkům. Ti mají právo desetkrát ročně uplatnit svoji objednávku a účastnit se v Londýně prohlídky nabídnutých kamenů. Těmto prohlídkám se říká „sights“ a společnostem s právem účasti – „sightholders“. V průběhu sights si mohounákupčí prohlédnout nabízenou surovinu a seznámit se s cenou. Není připuštěna diskuze o obsahu balíčku, nákupčí ho může odmítnout jako celek, ale nestává se to často. Jednání o ceně se také nepředpokládá. Výjimkou jsou tzv. „specials“ – kameny nad 10,8 ct, které jsou nabízeny individuálně a zákazníci mají právo smlouvat o ceně nebo kámen odmítnout. Sightholderů je dnes okolo 90 a jejich počet není stabilní. V zásadě platí, že sightholdery si vybírá Diamond Trading Company na základě vlastních kritérií, na členství v tomto elitním klubu neexistuje žádný nárok. Vynikajícím doporučením je profil progresivní firmy, která je zárukou efektivního marketingu a rychlé cesty diamantů k zákazníkům.

Surové diamanty jsou broušeny v některém ze světových středisek – velké diamanty vysoké kvality v New Yorku, speciální brusy a kameny vysoké hodnoty v Antverpách, diamanty střední velikosti v izraelském Ramat Ganu a konečně malé kameny a kameny nižší kvality v Indii nebo jinde v Asii.

Vybroušené diamanty putují na diamantovou burzu nebo přímo k zákazníkům. Největší střediska obchodu jsou v místech významných brusíren. Například v Antverpách sídlí hned 4 diamantové burzy na ploše o rozloze několika málo kilometrů čtverečních. Členem diamantové burzy se může stát důvěryhodný dealer, který musí splnit řadu podmínek (několik let působení v obchodu s diamanty, musí mít ručitele z řad členů burzy) a poté je zvolen předsednictvem na dva roky zkušebním členem. Teprve pak se může stát řádným členem burzy.

Diamanty z brusírny putují přímo nebo prostřednictvím burzy do šperkařské dílny nebo přímo k zákazníkovi. Ten se rozhodne, zda si kámen nechá zasadit do zlatého či platinového šperku, nebo zda si kámen ponechá v nezasazeném stavu, například jako investici.

Zlatemince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...