Zlato Mince

GIA - Gemological Institute of America
(Americký gemologický institut)

Již v minulém století, přesněji v roce 1931, byl založen Americký Geologický Institut  - nejuznávanější světová gemologická laboratoř ( zkratka GIA). Je to nezávislá, nezisková organizace. Posláním GIA je zvýšení důvěry spotřebitelů v diamanty a šperky s drahými kameny. Toho dosahuje vzděláváním odborníků, soustavným výzkumem v oboru gemologie, laboratorními službami které jsou dostupné široké veřejnosti i vývojem nových přístrojů, technologií a diagnostických metod.

Právě v tomto institutu byl v roce 1953 položen  základ hodnocení 4C (anglicky carat, color, clarity a cut).

Samotná myšlenka vypracování univerzálního odborného posudku na jakost kamenů byla v té době velmi pokroková. Diamanty se totiž běžně prodávaly s hodnocením založeným na subjektivním posouzení a jediným měřitelným parametrem byla hmotnost, udávaná v karátech.

Tento nový systém přesné klasifikace pak od GIA postupně převzal celý klenotnický svět. Přispěla k tomu  i ta skutečnost, že gemologické kurzy pořádané GIA absolvovalo již několik set tisíc klenotníků a prodejců diamantů z celého světa. Navíc i další, později vzniklé certifikační laboratoře používají s odhlédnutím od drobných odlišností v označení prakticky stále stejný systém hodnocení.

Systém hodnocení diamantů se zde dále vyvíjel a v dnešní době je všeobecně používáno abecední označení barev diamantů počínaje písmenem D (exceptional white) pro nejlepší barvu až po Z podle stupně zabarvení ke žluté. Diamanty s větší sytostí (saturací) barev se nazývají jako zbarvené diamanty, které se označují jiným způsobem.

K hodnocení čistoty diamantů se v GIA dnes používá celkem 11 stupňů. Od označení FL (flawless) a IF (internally flawless) určené pro nejvyšší kvalitu čistoty kdy u diamantů není vidět žádná přírodní nečistota ani pod 10ti násobným zvětšením, přes VVS1 a VVS2 (very, very slightly included), VS1 a VS2 (very slightly included), SI1 a Sl2 (slightly included) až k I1, I2, I3 (imperfect), kde jsou již vady (vměstky, inkluze) viditelné pouhým okem.

Kvalita brusu má velký vliv na cenu diamantu. Pro hodnocení kvality brusu jsou rozhodující správné, matematicky přesně stanovené proporce a úhly broušení. Pouze při dodržení stanovených optimálních poměrů bude kámen odrážet světlo správným způsobem a tím zajistí „zářivost“ diamantu. GIA používá k hodnocení kvality výbrusu pět stupňů. Jako nejvyšší kvalita brusu je označována H&A (Hearts and Arrows). Tím je označen optický efekt vznikající při pohledu "skrz" dokonale vybroušený kámen. Při pohledu shora přes tabulku můžete vidět specifické obrazce „šípy“ (anglicky arrows). Naopak při pohledu ze spodní strany uvidíte obrázec „srdce“ (anglicky hearts). Další stupně hodnocení brusu u GIA jsou tyto: EXCELENT, VERY GOOD, GOOD, FAIR a POOR, v pořadí od nejlepšího až po brus znehodnocující diamant.

GIA dodnes zůstává největší a nejznámější certifikační laboratoří na světě. Drží si tu nejlepší pověst díky konzervativnímu přístupu hodnocení kladoucím přísný důraz na správné a přesné určení kamenů.

Ukázka certifikátu GIA

Investiční zlato


Ukázka bezpečnostního obalu GIA

Investiční zlato

 

Investiční zlato

Gemological Institute of America (GIA)
World Headquarters
The Robert Mouawad Campus
5345 Armada Drive
Carlsbad, California 92008
USA

www.gia.edu


VÍTE, ŽE

GIA atestovala již více než 200.000 klenotníků ve všech zemích světa.

Systém hodnocení diamantů známý jako 4C byl vyvinut v laboratořích GIA.

První gemologický mikroskop byl představen GIA v roce 1938.

1958 GIA detekovala ozařované žluté diamanty.

Jako první popsala nový drahokam - Tanzanit v r. 1968

1971 GIA detekovala syntetické broušené diamanty.

1984 GIA detekovala upravované diamanty.

1997 GIA detekovala syntetické moissanity.

1999 GIA detekovala diamanty odbarvené metodou HPHT.

 

Zlatemince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...